Menu Close

Šviečiamoji gyvulininkystės programa

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinių klasių mokiniai dalyvauja Šviečiamojoje gyvulininkystės programoje. Jos tikslas – skatinti vaikų susidomėjimą gyvulininkyste, supažindinti su gyvulininkystės ūkių specifika, maisto gamyba, kelti gyvulininkystės profesijų prestižą, populiarinti šią žemės ūkio šaką.

Programos dalyviai susipažins su visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinės gyvulininkystės šakomis: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, ožkininkyste, kailine žvėrininkyste, triušininkyste ir bitininkyste, jų produktais. Progimnazija yra viena iš daugiau kaip 80 Lietuvos mokymo įstaigų, praėjusių atranką ir gavusių teisę vykdyti šią švietėjišką veiklą.

Programoje dalyvauja 30 pradinukų grupė iš Senamiesčio progimnazijos 1 a klasės (mokytoja Rita Karbauskienė), 2 b klasės (mokytoja Edita Rudėnienė) ir 4 a klasės (mokytoja Rasa Kvedarienė). Programos organizatoriai rūpinasi, kad vaikams veikla būtų įdomi ir patraukli. Dalyviams pateikta mokomoji video medžiaga, spalvingi užduočių sąsiuviniai. Vyksta įvairūs vaikų švietimo užsiėmimai: pamokėlės, viktorinos, piešinių konkursai, išvykos į pažangius ūkius. Veiklos įspūdžiais ir informacija dalijamasi socialiniame tinkle „Facebook“, o šio tinklo paskyroje „Gyvulininkystė ir aš“ eksponuojami vaikų piešiniai.

Dalyvaujantieji programoje vaikai juokaudami save jau vadina „ūkininkais“. Kad mokinukai išvykose jaustųsi saugiai, kiekvienas dėvi šviesą atspindinčią liemenę. Progimnazijos pradinukai lankėsi mūsų rajono ūkininko Sauliaus Jasinevičiaus ūkyje. Ūkininkė Žydrūnė Jasinevičienė aprodė ekskursantams pieninės galvijininkystės ūkį. Vaikai sužinojo, kaip auginami ir prižiūrimi gyvuliai – karvės, veršiukai. Pradinukai klausėsi labai susidomėję, uždavė ūkininkei daug klausimų. Greitu laiku vaikų laukia susitikimas su bitininku, o vėliau ir ekskursija į bityną. Taip pat, lankymasis pas ūkininkus, auginančius avis, arklius, triušius. Aktyviai dalyvauti veikloje mokinius skatina ir organizatorių paruošti prizai: puodeliai, rašikliai, maišeliai sportinei aprangai, kuprinės su programos logotipais. Šviečiamieji renginiai vyks iki pat 2015-2016 mokslo metų pabaigos. Veiklai pasibaigus, dalyvavusieji programoje turės galimybę pademonstruoti, ką sužinojo apie gyvulininkystę. Jie dalyvaus kūrybiniame vaikų bei jaunimo konkurse.


Edita Rudėnienė, Rasa Kvedarienė, Rita Karbauskienė, Senamiesčio progimnazijos pradinių klasių mokytojos metodininkės

pratybos pirma

 

 

Viktorina „Naminiai paukščiai ir gyvūnai“

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos 1, 2 ir 4 klasių mokinių komanda, dalyvaujanti Šviečiamojoje gyvulininkystės programoje, dalyvavo viktorinoje “Naminiai paukščiai ir gyvūnai”. Žiūrėdami filmuotą medžiagą, remdamiesi asmenine patirtimi vaikai įgijo žinių apie ūkiuose auginamus naminius gyvūnus. Susiskirstę grupėmis mokiniai aktyviai atsakinėjo į klausimus ir sprendė kryžiažodžius “Naminiai paukščiai ir gyvūnai”. Už aktyvų dalyvavimą, teisingus atsakymus dalyviai buvo apdovanoti programos rėmėjų prizais.

DSCF0011
Sauliaus Jasinevičiaus ūkyje

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukai – Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai – vyko į Sauliaus Jasinevičiaus ūkį, kuriame susipažino su viena iš gyvulininkystės šakų – pienine galvijininkyste. Ūkininkė Žydrūnė Jasinevičienė aprodė mokiniams ūkį, čia auginamus gyvulius – karves, veršiukus… Vaikai sužinojo, kaip ūkyje prižiūrimi ir laikomi galvijai, kuo šeriami, kokie iš jų gaunami produktai.

DSCF0361

Paskaita-viktorina “Ekologiško pieno nauda žmogui”

Jau kelerius metus mokykla dalyvauja AB “Žemaitijos pieno” vykdomoje ES pieno produktų vartojimo vaikų ir švietimo įstaigose paramos programoje “Pienas vaikams”.

Vasario 2 d. AB “Žemaitijos pienas” lektorė Reda Čiplienė ir asistentė Donata Giedrikaitė mokiniams surengė paskaitą – viktoriną “Ekologiško pieno nauda žmogui”. Mokiniai sužinojo apie ekologiškų pieno gaminių naudą, dalyvavo viktorinoje “EKOlogiškas PIENO MŪŠIS”, žaidė smagius žaidimus, degustavo ekologiškus pieno produktus. Pradinukai turėjo sudėti dėlionę, ragauti ir atpažinti jogurte esančius priedus, kuo greičiau išgerti pieno stiklinaitę, “pamelžti karvutę”… Mokiniai noriai atliko užduotis, aktyviai atsakinėjo į klausimus ir buvo apdovanoti organizatorių dovanėlėmis. Toliau

 

Piešinių paroda

Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai iš Rokiškio Senamiesčio progimnazijos naudodami įvairias dailės technikas ir priemones piešė ūkiuose auginamus gyvulius ir paukščius. Surengta mokinių darbų paroda, kuri eksponuojama mokyklos erdvėse.

DSCF0409

Susitikimas su bitininku S. Meliūnu

Vasario 11 d. Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukai – Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai – susitiko su bitininku S. Meliūnu. Bitininkas mokinius supažindino su bitininkyste – mėgstama jo laisvalaikio veikla. Vaikai sužinojo, kad bitės gamina ne tik skanų medų, bet ir duoda bičių duonelės, bičių pikio, vaško ir kitų naudingų produktų. Svečias sudomino mokinius negirdėtais dalykais apie bites ir jų gyvenimą. Vaikai turėjo galimybę apžiūrėti įvairius bitininkavimo įrankius, apsirengti bitininko aprangą, paragauti medaus, bičių duonelės, pikio… Programos dalyviai sužinojo apie tai, kad bičių produktus galima panaudoti ir kaip maistą, ir kaip vaistą.

DSCF0461

Kovo 16 d. Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukai, Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai, pažiūrėję filmuotą medžiagą iš edukacinių – informacinių vaizdo filmų atliko praktines, kūrybines užduotis, susijusias su paukštininkyste. Vaikams ypač patiko dekoruoti šv. Velykų simbolį – margutį.

DSCF0635DSCF0619

DSCF0586

Lauritos žirgų ūkyje

Gegužės 3 d. Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukai, Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai, lankėsi Lauritos žirgų ūkyje. Jaunoji ūkininkė Laurita papasakojo vaikams apie žirgų, arklių, ponių auginimą, priežiūrą. Mokiniai apžiūrėjo arklininkystėje naudojamus įrankius, balnojimo priemones. Kiekvienas vaikas turėjo galimybę kumelę Vilą ir ponį Rubiną pašerti gardžia duonos riekele. Drąsiausi mokiniai, prižiūrimi šeimininkės Lauritos, išbandė balno patogumą ir pajodinėjo ant žirgo. Ačiū Lauritai už įspūdingą užsiėmimą, o programos rengėjams – už dovanas! Toliau

DSCF0905

Arkliukai, avinėliai iš molio

DSC_0387Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukai gegužės mėnesį tęsė Šviečiamosios gyvulininkystės programos vykdymą. Pažiūrėję edukacinius filmukus apie arklininkystę, avininkystę, prisiminę išvyką į Lauritos žirgų ūkį, atliko užduotis. Rokiškio VšĮ Rokiškio jaunimo centre padedant mokytojui Arūnui Augučiui 1 a ir 2 b klasių mokiniai iš molio lipdė arkliukus, avinėlius, mokėsi pasidaryti švilpynes. Toliau

 

Išvyka į V. ir V. Valainių ūkį

DSCF1541Rokiškio Senamiesčio progimnazijos mokiniai, dalyvaujantys Šviečiamosios gyvulininkystės programoje, vyko į Vilmos ir Vitalijaus Valainių ūkį. Ūkininkė Vilma Valainienė supažindino mokinius su jauniausia ūkio šaka – kailine žvėrininkyste. Vaikai apžiūrėjo narveliuose auginamus triušius, sužinojo, kad triušių mėsa laikoma viena sveikiausių, o kailiukai labai paklausūs. Vaikai apžiūrėjo ir ūkyje auginamas avis, susipažino su avininkyste. Iš ūkininkės sužinojo, kad avys auginamos dėl vilnos, siūlų, mėsos, ypač vertinga jaunų ėriukų mėsa, vadinama ėriena. Mokiniai ūkyje skaičiavo dedekles ir mėsines vištas, rinko kiaušinius, apžiūrėjo mėsinius galvijus. Po kelionės pradinukai džiaugėsi ne tik įspūdžiais iš ūkio, bet ir organizatorių prizais – kuprinėmis, vaizdine medžiaga. Toliau

 


 

 

Skip to content