Menu Close

Apie karjeros perspektyvas pasakojo… sausainiai

Gruodžio pradžioje 5-8 klasių korpuse vykusioje Karjeros dienoje apie ateities perspektyvas, galimybes ir poreikius buvo kalbama kitaip. Pasitelkiant ne aukštumas pasiekusių autoritetų pasakojimus, o – sausainius.

Projektas „Laimės sausainiai“, kalbantis apie karjeros galimybes ateityje, vyko visą lapkričio mėnesį. Jo metu 5-8 klasių mokiniai save išbandė įvairiuose „Laimės sausainių“ gaminimo procesuose: nuo tezių kūrimo, dirbtinio intelekto pagalba kuriamų iliustracijų, sausainių pakavimo, pokalbių apie laimę, laimės receptų kūrimo iki, žinoma, pačiu sausainių kepimo.

Lietuvių kalbos pamokose mokiniai, kurdami tezes, pasakymus ar palinkėjimus, išbandė poeto, rašytojo, žurnalisto profesijas.

Informacinių technologijų pamokose kompiuteriu rinkdami tas tezes gilino su informacinėmis technologijomis susijusių profesijų patirtis, o pasinaudodami dirbtinio intelekto pagalba, ieškojo frazių, kurias būtų galima panaudoti „Laimės sausainių“ tekstams“.

Dailės pamokų metu mokiniai karpė parašytas ir atspausdintas tezes, buvo kalbama apie dovanų pakavimą, kaip turėtų būti pakuojamos maisto dovanos, kad išlaikytų sterilumą.

Technologijų (maisto ruošimo) pamokų metu reikėjo rasti ir pritaikyti receptą: tai atspindėjo maisto technologų profesijos darbo subtilybes.

Vėliau buvo užduotis supirkti produktus: tai yra logistinių, sandėlininkų, produktų užsakymo skyriaus ir pan. profesijų atstovų darbo specifika.

Vyresnių klasių moksleiviai iš supirktų produktų ruošė tešlą, ją kočiojo, pjaustė, į vidų dėjo jau paruoštus lapelius su jaunesnių klasių moksleivių ruoštomis tezėmis ir kepė. Taip išbandė maisto ruošėjų, kepėjų, konditerių profesijas.

Aktyviai į veiklas įsijungė dorinio ugdymo mokytojos, kurios pamokų metu ieškojo šventraštyje frazių apie laimę, su mokiniais kūrė laimės receptus, dalinosi kas yra laimė, ko jai reikia. Istorijos pamokose buvo kalbama iš kur atkeliavo laimės sausainiai

Tokiais būdais 5-8 klasių mokiniai save išbandė įvairiuose „Laimės sausainių“ gaminimo procesuose.

Projekto veiklų aptarimas prasidėjo trumpa apžvalga, kas apskritai yra karjera: karjeros specialistė Lina Valotkienė pristatė vaikams šių dienų aktualiją, kuri iš esmės pradeda keisti požiūrį į ateities karjeros pažinimą ir planavimą. Aktualija skamba taip: „Matematika, lietuvių, chemija ar kitas labai geras mokomojo dalyko mokėjimas = arba ≠ matematikos, lietuvių, chemijos ar kito mokomojo dalyko studijavimui“. Ką tai reiškia? Mintis – labai paprasta: didžiausias dėmesys yra skiriamas savęs pažinimui, o ne konkretaus mokomojo dalyko mokymuisi“.

  1. Valotkienė pridūrė, jog anksčiau vyravęs mąstymo modelis, kad jei labai gerai sekasi viena ar kita disciplina, reikia būtent su tuo sieti ateities studijas ir savo gyvenimą. Visgi, karjeros specialistės teigimu, šiandien taip nebėra. „Turime ieškoti, kas slepiasi po labai geru matematiniu mąstymu. Suprasti, kad tai yra geras matematinių operacijų išmanymas, loginis mąstymas, konkretus, strategiškas ir pamatuotas sprendimų priėmimas. Po labai geru lietuvių mokomojo dalyko įvertinimu – turtingas, išraiškingas, vaizdingas žodynas, gausus literatūrinio pasaulio pažinimas, taisyklinga rašyba, kalbėsena ir pan.“, – šių dienų požiūrį atskleidė specialistė ir pridūrė, kad jau mokykloje vaikai turi mokytis ieškoti savęs, skirti daug dėmesio savęs pažinimui, nes šiuolaikiniams darbdaviams pagrindinės žinios ir gebėjimai nebėra svarbiausias aspektas: atkreipiamas dėmesys į tai profesijai, sričiai ar darbui reikalingas asmenines žmogaus savybes bei gebėjimus.

„Karjeros dienos“ metu, kai vyko viso projekto savirefleksija, mokiniai turėjo atsakyti į 5 klausimus: kokius „Laimės sausainių“ gamybos procesus išbandė; koks „Laimės sausainių“ gamybos procesas sukėlė daugiausia gerų emocijų; kuris gamybos procesas buvo mažiausiai žinomas ir sukėlė iššūkių; kokia bendra klasės nuomonė; kokių profesijų žmonės galėtų (turėtų) dalyvauti kuriant ,,Laimės sausainių“ projektą (verslą)?

Bandant surasti kokių profesijų atstovai galėtų įsitraukti į „Laimės sausainių“ kūrimo procesą, pavyko išvardinti virš 70 įvairių profesijų.

Apibendrinusi įgyvendintą projektą, karjeros specialistė neslėpė – „Laimės sausainiai“ pavyko ir ateityje stengsis tokių projektų sugalvoti dar daugiau. plačiau

Skip to content